Для роботи сучасних газових та твердопаливних котлів необхідне підключення до електромережі. Щоб обладнання не припинило роботу при екстрених або планових відключеннях світла, потрібні ДБЖ для котла – джерела безперебійного живлення. Пристрої виконують функцію перетворення постійного струму з напругою 12 або 24В в стандартну напругу змінного струму 220В.
Безперебійник для котла забезпечує роботу на термін від кількох годин до кількох днів (залежно від моделі та потужності). За цей час користувач може усунути проблеми, що виникли в електромережі.
Коли необхідний ДБЖ
Придбання джерела безперебійного живлення є доцільним лише для моделей котлів, які працюють на газу або твердому паливі, але мають у своїй конструкції електричні компоненти. Для електричних котлів (бойлерів) установка ДБЖ буде недоцільною, тому що витрати на нагрівання за допомогою електрики будуть надто високими.
Обов'язкове застосування ДБЖ
Безперебійник потрібний для твердопаливних котлів, які забезпечують нагрівання рідини для опалювальної системи. Саме від електрики працює циркуляційний насос, який відповідає за циркуляцію води батареями. Без ДБЖ при відключенні електрики цей процес не буде здійснюватися.
У газових котлах електроніка відповідає за розпалювання та роботу системи управління. Для цих моделей тільки ДБЖ забезпечить стабільну роботу, якщо раптово зникла централізована електрика.
Параметри вибору
При покупці ДБЖ для котла потрібно врахувати низку параметрів, серед яких можна відзначити:
- потужність (Вт) – для визначення цього показника потрібно дізнатися в технічній документації моделі котла, яка потужність її циркуляційних насосів, а потім помножити цей показник на два (це і буде оптимальний параметр потужності ДБЖ);
- форма вихідного сигналу – для газових та твердопаливних котлів підбирають пристрій, який видає лише сигнал у вигляді чистої синусоїди;
- наскрізний нуль – для фазонезалежних котлів можуть підійти і комп'ютерні безперебійники, чого не скажеш про фазозалежні моделі.
Різновиди безперебійників для котла
Існує три основні типи УПС для котла (UPS), доступних на сучасному ринку безперебійних пристроїв:
- оффлайн моделі - вони служать для підключення в обмежених ситуаціях, коли пропадає подача електроенергії від основного джерела (в решту часу вони відключені);
- онлайн моделі – подвійні перетворювачі, які контролюють та перетворюють сигнал електромережі постійно, навіть якщо основна система подачі електрики не відключена;
- лінійно-інтерактивні пристрої захищають систему при перепадах напруги, працюють з мінімальною затримкою.
Найсучаснішими варіантами вважаються онлайн безперебійники. Офлайн моделі не допоможуть вам при частих відключення основної електромережі. Але врахуйте, що на покупку онлайн або лінійно-інтерактивного пристрою доведеться викласти набагато більше коштів, ніж за простий офлайн варіант.
Розрахунок потужності ДБЖ
При запуску опалювальної системи подається струм удвічі сильніше, ніж зазначено у технічній документації котла. Тому потужність безперебійника має бути хоча б удвічі вищою, ніж потужність циркуляційного насоса. Так що розрахунки прості – для котла з циркуляційним насосом потужністю 200Вт потрібен UPS хоча б на 400 Вт (можна і більше, але не менше цього значення).
Безперебійник для котла із зовнішнім акумулятором підбирають відповідально та уважно, враховуючи умови експлуатації пристрою та технічні параметри використовуваного опалювального агрегату. Стабілізатори подвійної напруги, що працюють в онлайн-режимі, сьогодні вважаються найпродуктивнішими. Краще зупинити увагу на їх купівлі, адже з урахуванням ситуації в Україні відключення світла можуть відбуватися будь-якої миті та на постійній основі.